male breast reduction (ingl)

Günekomastia on meditsiiniline termin, mis tähendab mehe rinna suurenemist. Seda põhjustab kas näärmekoe ja/või rasvkoe vohamine rinnas.

Mehe rinna suurenemine on levinud probleem eriti kõrgemas eas ning seda põevad umbes 30% vanemaealistest meestest. Harvem tekib günekomastia keskkonnamõjude tulemusena nagu:

  • teatud ravimite tarbimine (kõrgvererõhu, südamehaiguste ja eesnäärmevähi raviks)
  • narkootikumide tarbimine (marihuaana, steroidid)
  • haigused (maksapuudulikkus ning mõned vähivormid)

Operatsioon Christinas Clinicus

Lähtuvalt patsiendi kudede vohamise iseloomust eemaldatakse operatsiooni käigus rinnast näärme- või rasvkude, raskematel juhtudel ka üleliigne nahk.

1) Rasvkoe eemaldamine rasvaimu teel

Kui peamiseks probleemiks on rasvkoe vohamine, on sobivamaks protseduuriks rasvaimu. Rasvaimu puhul tehakse väiksed 3-4 mm pikkused lõiked rinnapiirkonda ning eemaldatakse sealt osa rasvkoest spetsiaalsete kanüülide kaudu. Seejärel haav suletakse niitidega. Operatsiooni armid on väiksed ning jäävad märkamatuks.

2) Näärmekoe eemaldamine kirurgilise protseduuri teel

Kui günekomastia põhjuseks on näärmekoe vohamine, eemaldatakse viimane kirurgilisel teel. Sellisel juhul tehakse operatsiooni lõiked areoolide alumisse osasse. Laiaulatuslikuma rinnavähendusoperatsiooni puhul tuleb rakendada invasiivsemat tehnikat ning eemaldada nahk lõikega ümber areooli.

Tihti peab parima tulemuse saamiseks rakendama eelpool nimetatud metoodikaid kombineeritult. Kõige raskema günekomastia puhul tuleb rakendada mastektoomiat ehk rindade eemaldamist.