Skleroteraapia (sclerotherapy (ingl)) on meditsiiniline protseduur, mille käigus ravitakse nii nahasiseseid kui nahaaluseid veenilaiendeid.

Veenilaiendid on seotud veeniseina kaasasündinud nõrkusega, mis puudutab peamiselt pindmisi safeenveene. Haiguse tagajärjel võib tekkida nii vereringehäireid kui haavandeid. Probleem vaevab umbes 20%-30% täiskavanutest.

Veenilaiendite teket võivad soodustada nii raske füüsiline töö, ülekaal, rasedus kui vajadus igapäevaselt pikalt jalgadel (eriti kõrgetel kontsadel) seista. Nii valu, paistetus, väsimus kui raskustunne jalgades võivad viidata varikossetele veenidele.

Mida enam haigus süveneb, seda invasiivsemat tehnikat tuleb raviks kasutada. Kui haiguse algusstaadiumis piisab vaid toestavate sukkade kandmisest, siis selle arenedes võib juba vaja minna veenilaiendite operatsiooni.

Skleroteraapia protseduur Christinas Clinicus

Skleroteraapia käigus süstitakse skleroseerivat preparaati peenikese nõela abil otse patsiendi veresoontesse. Aine põhjustab veeni seinte paisumise ning kokkukleepumise, mis lõpuks takistab vere voolamist. Mõne nädala jooksul võib märgata veeni kahanemist, kuni see muutub lõplikult nähtamatuks. Oluline on kanda ka spetsiaalseid kompressioonisukkasid, mis aitavad verd veenilaienditest välja suruda.

Sõltuvalt laienenud veresoone suurusest tuleb skleroteraapia süste teha mitu korda. Võimalik süstide arv sõltub aga patsiendi tervislikest näitajatest. Võib juhtuda, et patsient vajab korduvat skleroteraapia ravi, mida võib teha kahe nädala möödudes.