mastektoomia (ee), mastectomy (ingl)

Mastektoomia ehk rindade eemaldamise operatsioon on üks võimalus rinnavähi raviks. Mastektoomia käigus eemaldatakse üks või mõlemad rinnad, millele järgneb vajadusel kiiritus- või keemiaravi.

Kuna rinnapiirkond on oma ligipääsult kergesti opereeritav, siis kasutatakse ravis enamasti kirurgilist sekkumist. Sõltuvalt kasvaja iseloomust ja arenguastmest ning patsiendi üldisest tervislikust seisundist ning eelistustest võib operatsioon olla kas rinda säilitav või teostatakse kogu rinna eemaldamine ehk mastektoomia.

Rindade eemaldamise operatsiooni ajal või sellele järgnevalt on võimalik rind rekonstrueerida.

Operatsioon Christinas Clinicus

Christinas Clinicus on sõltuvalt patsiendi vajadustest võimalik teha erineva ulatusega mastektoomiaid.

1) Osaline mastektoomia ehk lumpektoomia

Osalise mastektoomia puhul eemaldatakse kasvaja rinnast koos ümbritsevate pehmete kudedega, kuid rind ise jääb alles. Haiglas viibimise ajaks jäetakse rinda spetsiaalsed torud, et eemaldada piirkonnast üleliigsed vedelikud.

Seda on võimalik teha vaid naistel, kelle kasvaja on väike, kellel on piisavalt rinnakudet, mida säilitada ning kes ei ole varem samale rinnale vähiravi saanud. Operatsiooni esteetilised tulemused on väga head.

2) Nahaalune mastektoomia

Operatsiooni käigus eemaldatakse kogu rind, kuid säilitatakse nii nibu kui seda ümbritsev areool. Haiglas viibimise ajaks jäetakse vajadusel rinda spetsiaalsed torud, et vältida üleliigsete vedelike kogumike teket.

Kuna võrreldes teiste operatsioonidega säilitatakse nahaaluse mastektoomia puhul rohkem rinnakudet, suurendab see uuesti kasvaja tekkimise riski. Seetõttu kasutatakse seda tehnikat võrdlemisi harva.

3) Totaalne mastektoomia

Operatsiooni käigus eemaldatakse kogu rind koos nibu ja areooliga. Eemaldatakse ka rinnas olevad lümfisõlmed, kuid kaenlaalused lümfisõlmed jäetakse puutumata. Samuti jäetakse puutumata rinnalihas. Haiglas viibimise ajaks jäetakse vajadusel rinda spetsiaalsed torud, et vältida üleliigsete vedelike kogumike teket.

4) Modifitseeritud radikaalne mastektoomia

Operatsiooni käigus eemaldatakse kogu rind koos nibu ja areooliga. Eemaldatakse ka rinnas olevad ning kaenlaalused lümfisõlmed. Rinnalihas jäetakse puutumata. Haiglas viibimise ajaks jäetakse vajadusel rinda spetsiaalsed torud, et vältida üleliigsete vedelike kogumike teket.

5) Radikaalne mastektoomia

Radikaalne mastektoomia on kõige laiaulatuslikum operatsioon. Selle käigus eemaldatakse kogu rind koos nibu ja areooliga. Eemaldatakse ka rinnas olevad ning kaenlaalused lümfisõlmed ning rinnalihas. Haiglas viibimise ajaks jäetakse vajadusel rinda spetsiaalsed torud, et vältida üleliigsete vedelike kogumike teket.

Seda operatsiooni tehakse harva. Pigem eelistatakse modifitseeritud radikaalset mastektoomiat, mis on vähem invasiivne operatsioon.

6) Preventiivne mastektoomia

Viimaks on võimalik teha ka preventiivset ehk profülaktilist mastektoomiat, mis maandab rinnavähki haigestumise riske. Selliseid operatsioone teeme naistele, kellel on suur geneetiline eelsoodumus rinnavähi tekkeks või on rinnavähk juba varem haigusloos esinenud. Sama operatsiooni ajal on võimalik taastada rinna kuju ja suurus implantaatidega.