inverted nipple repair (ingl)

Nibude sissetõmbumise põhjustavad enamasti piimanäärmete lühenemine ja muutused nende vahel olevas fibroosses sidekoes. Samuti võib probleem olla nibualuste pehmete kudede puudulikkuses. Üldiselt on tegemist kosmeetilise probleemiga, mis muutub häirivaks vaid imetamise ajal.

Operatsiooni iseloom sõltub nibude sissetõmbumise astmest.

1) Esimeses faasis sissetõmbunud nibu

Esimeses faasis sissetõmbunud nibul on minimaalne fibroos ning ei ole pehmete kudede puudulikkust. Sellisel juhul on nibu võimalik välja tõmmata ning see jääb pikaks ajaks iseseisvalt väljaulatuvaks.

Sellises faasis on võimalik teha lihtne kirurgiline protseduur, mille puhul tehakse nibu alla õmblus tubakakoti meetodil, et takistada nibu tagasivajumist. Selle protseduuri ajal piimanäärmeid ei puudutata.

2) Teises faasis sissetõmbunud nibu

Teises faasis sissetõmbunud nibul on mõningane fibroos ning lühenenud näärmed. Nibu on küll võimalik välja tõmmata, kuid see vajub enamasti sisse tagasi.

Selles faasis tuleb teha operatsioon, mille käigus eraldatakse fibroossed tugikoed, kuid piimanäärmed säilitatakse.

3) Kolmandas faasis sissetõmbunud nibu

Kolmas faas on kõige raskem, sest nibul on kõrge fibroosi aste ning piimanäärmed on väga lühikesed. Samuti on pehmete kudede puudujääk. Sellises faasis nibu ei ole enamasti võimalik välja tõmmata.

Operatsiooni käigus eemaldatakse kõik tugikoed ning piimanäärmed ning asetatakse nibu alla lokaalsest doonorpiirkonnast saadud pehmeid kudesid. Operatsiooni tulemusena jääb nibu küll välja ulatuma, kuid kaob võimalus rinnaga imetamiseks ning nibu tundlikkus väheneb.