Efektiivseim lahendus diabeedile – bariaatriline kirurgia: Helsingin Sanomat
II tüübi diabeet on peamiselt ülekaalust põhjustatud haigus, mis on kaaslane kogu eluks. Viimased teadusuuringud leiavad, et haiguse ennetamise ja leevendamise võti leidub pakstõvekirurgias.
Diabeedi tõhusaim ravi on kirurgia
Diabeediravi keskendub veresuhkru kontrolli all hoidmisele. II tüübi diabeedist täielikult ei parane, kuid medikamendid ja insuliinisüstid aitavad vältida süvenevaid kahjustusi kehas. Kuna haiguse peamine riskifaktor on ülekaal, soovitatakse patsiendile lisaks elustiilimuutuseid. Paraku ei saa sellise ravirežiimi järgimisega inimesed tihti hakkama.
Pikaajalised lahendused II tüübi diabeedile võivad peituda pakstõvekirurgias, leiti Londoni King’s College’i ja Rooma Universita Cattolica poolt läbiviidud uurimuses1. Selle käigus jälgiti diabeedihaigeid, kellest pooli raviti medikamentidega ning teisele poolele sooritati bariaatriline operatsioon.
Viie aasta jooksul oli 50% pakstõvekirurgia patsientidest diabeet taandunud, samas kui medikamentoosselt ravitutel polnud haigus vähenenud ühelgi osalejal. Samuti oli kõigil operatsiooni läbinutel madalam veresuhkru tase kehas. Järeldati, et kirurgia on efektiivsem ravi diabeedile kui konservatiivsed lahendused.
Radikaalsed operatsioonid toovad kaasa komplikatsioone
Tallinnas asuva Christinas Clinicu peakirurg dr Ants Viiklepp tõstab kõige resultatiivsema diabeediravina esile maost möödajuhtiva operatsiooni (gastric bypass), ent nendib, et tegemist on radikaalse lahendusega.
„Kui 90% maost ja 1.5m peensoolest lülitatakse seedimisest välja, tekivad paratamatult komplikatsioonid. Keha ei suuda omastada toitaineid ja vitamiine, mis omakorda vähendab aju virgatsainete aktiivsust. See võib kaasa tuua stress-diateesi, depressiooni või psühhootilised episoodid, eriti koostöös alkoholiga.“
Samuti meenutab dr Viiklepp, et mida suurem on kaalulangus, seda enam nahaülejääke tekib: „Patsiendil, kelle eluohtlik kehamassiindeks (KMI) 40+ on langenud tervislikuma 28ni, tuleb nahka eemaldada juba üle kogu keha.“ Operatsioonid jätavad paratamatult pikad armid ning patsiente, kellel on kalduvus keloidarmide tekkeks, peab äärmiselt läbimõeldult opereerima.
Ülekaalust tulenevaid haiguseid aitab ennetada maopael
Mida suurem on ülekaal, seda keerulisemaks muutuvad inimese võimalused tervise ja välimuse taastamiseks. Dr Viiklepa sõnul peaks bariaatrilisele kirurgiale mõtlema juba varakult, mil ülekaalu ja diabeediga saab võidelda lihtsamal teel. Ühe efektiivse võimalusena nimetab ta maopaela asetamise operatsiooni. „See meetod on füsioloogilisem, kuna seedetrakti järjepidevust ei häirita ja inimene ei invaliidistu.“
Selle protseduuriga pannakse mao ülaosa ümber silikoonist pael nii, et tekivad väike ja suur magu. Kui kiiresti toit ülemisest väiksest osast alumisse suuremasse jõuab, on reguleeritav. Suuremat kaalukaotust soovides saab paela koomale tõmmata ja täiskõhutunne tekib ruttu. Raseduse või raskema haiguse perioodil, mil tekib lisavajadus toiteainete järele, saab paela jälle lõdvemaks lasta. Kui tarvidus maopaela järele on kadunud, võib selle taas eemaldada.
Dr Viiklepp märgib, et ennetav kaalukirurgia vähendab II tüübi diabeeti haigestumise riski 80%: „Seetõttu võtame patsiendi vastu KMIst 30, kui on näha, et inimene ei suuda oma kaalu kontrollida. Kui ülekaaluga kaasneb juba diabeet, soovitame operatsiooni alates KMIst 27.“
Patsiendile on kõige kasulikum eluaegse haiguse ennetamine. Kui see rong on läinud, tuleks järgmisena ennetada radikaalset kirurgiat. Maopael on efektiivne lahendus mõlematel juhtudel.
Allikas: http://www.kansanterveys.fi
¹Mingrone et al, 2015. “Bariatric–metabolic surgery versus conventional medical treatment in obese patients with type 2 diabetes: 5 year follow-up of an open-label, single-centre, randomised controlled trial.” The Lancet, 4.09.2015
Kättesaadav: http://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736(15)00075-6/abstract
Tähelepanu! Tegemist on tervishoiuteenusega. Christinas Clinic omab Terviseameti tegevusluba L04954 (CBF Medical OÜ). Operatsioone ja protseduure teostavad tervishoiutöötajad.