Viimase 6 kuu jooksul oleme jälginud mõlemat naist - alates nende konsultatsioonile tulemisest kuni muudatusteni, mis operatsioonile järgnesid. Operatsioon ei muutnud ainult nende kehasid, vaid ka nende elu. Muutis seda, kuidas nad end näevad ja tunnevad. Paljud inimesed arvavad, et operatsioon paneb inimesi vähem sööma, sest mao läbivus on väiksem, kuid teadlased on leidnud, et tegelikult see põhjustab ka sügavamaid muutusi patsientide psühholoogias. Muutub ka elustiil. 

Kui kilod kadusid, kogesid nii Kristiina kui Sandra olukordi, mis tõid rõõmu kui ka pettumusi ja raskusi. Maopael ei ole n-ö “kerge väljapääs”. Oli hetki, mil kaal ei tahtnud langeda, süüa sai vähe ja kõht oli tühi. Nüüd, 6 kuud hiljem, istuvad mõlemad märgatavalt kaalu kaotanud naised taas meie kliinikus ja võtavad kokku oma senise kogemuse. 

 

Sandra 6 kuud pärast maopaela asetamise operatsiooni.

 

“Kui ma poleks maopaela panna lasknud, siis ma ei tea, kui suur ma praegu oleksin”

Kui ma pärast lastega kodus olekut tagasi tööle läksin, hakkas mu kaal mühinal tõusma. Öövahetused, suur energiakulu, hommikul väsinuna koju jõudmine, päeval magamine - kõik see tekitas magusaisu. Nii sõingi kõike valimatult, tekkis lausa rutiin. Praegu mõtlen, et kui ma poleks end veebruaris tõsiselt kätte võtnud ja maopaela Christinas Clinic’us panna lasknud, siis ma ei kujuta ette, kui suur ma tänaseks oleksin. 6 kuud tagasi kaalusin ma 104 kg, nüüdseks oleksin ma juba kindlasti 114 kg, sest enne maopaela operatsiooni tuli iga kuu paar kilo kehakaalule jälle juurde. 

Viimase poole aastaga on mul tekkinud täiesti uus, palju tervislikum elustiil. Olen kaotanud 20 kg ning inimesed minu ümber tõesti märkavad muutusi. Tööl juba öeldakse, et olen kribuks jäänud. Seda on tore kuulda, kuigi soovitud 65 kilogrammist lahutab mind veel nii mõnigi kilo. Maopaela puhul on minu jaoks suurim pluss, et ei ole seda varasemat piiramise ja dieeditamise tunnet. Dieeti pidades oli kogu aeg võitlus enda ja oma isudega, hirm et langen tagasi vanadesse toitumisharjumustesse. Nüüd on teisiti. Süüa saab küll peaaegu kõike. Võin süüa vahel ka jäätist ja šokolaadi ning kaal kas langeb või seisab aga juurde ei tule. Sellist asja, et võtaksin näiteks suvega 5 kg juurde, ei saaks kuidagi juhtuda, maopael lihtsalt ei lase. 

Kuna tulemused on silmaga nähtavad, on üha rohkem tuttavaid ja kolleege minu käest uurinud, mida maopael endast täpsemalt kujutab ja kas soovitan seda ka teistele. Olen alati kõigile ausalt rääkinud, mis on maopaela head küljed ja milliste raskustega peab arvestama. On olnud päevi, kus on olnud raske, sest ega see elustiili muutmine esialgu lihtne ei ole. Kindlasti usun, et ülesööjatele, neile, kes ei suuda end ise toiduga piirata ja kelle jaoks söömasööstud on tavalised, on tegemist hea lahendusega. Maopael vähendab mao mahtu ja kõht saab kiiremini täis. Väga oluliseks saab toidu korralik närimine ja väikeste portsjonite söömine. Kui kugistada või liiga palju süüa, siis tuleb toit üles.

Minu toiduvalik on muutunud, nii mõnestki toidust olen täiesti loobunud. Saiad, leiavad ja makaronid enam minu menüüsse ei kuulu. Vahel olen poes või kohvikus hea saia lõhna peale saiakese ostnud ja mõne ampsu võtnud. Tavaliselt see saiakese söömine 1-2 ampsuga piirdubki, sest rohkem alla ei lähe ja tuleb üles. Tekib ebameeldib tunne ja isu ning tahtmine kaob pikaks ajaks. Viimasel ajal olen märganud, et kui söön lõuna ajal korraliku portsu tahkemat toitu, siis on terveks päevaks kõht täis, nälga ega isegi söömise mõtet ei teki enne kella 8 õhtul. Eks oleneb toidust, kui söön suppi, siis kõht läheb rutem tühjaks. Kodus on nii, et minul on üks toit ja ülejäänud perel teine. Lapsed ka juba teavad, mida ma söön ja mida mitte. Nad on isegi küsinud, et millal ma jälle nii söön nagu varem. Sellist plaani mul ei ole, sest maopaelast ma kindlasti loobuda ei kavatse. Isegi kui peaksin veel ühe lapse saama, siis lasen lihtsalt maopaela lõdvamaks, kuid ära võtta ei plaani. 

Liikumine muutub üha lihtsamaks, kalpsan ringi nagu noor hirv ja energiat on palju rohkem. See on tegelikult väga oluline, sest mul on väga liikuv töö ja nii jõuan rohkem tehtud. Riided on suureks jäänud ning juba lähevad selga nii mõnedki riided, mis varasemalt kapis tolmu kogusid ja kitsad olid.

Operatsioonile tagasi vaadates, saan öelda, et tegemist oli õige otsusega. Taastumine oli kiire, juba 2 tundi pärast operatsiooni tõusin püsti ja kõndisin kliinikus ringi. Nädala pärast sain juba tööle minna. Esimese kuuga kaotasin kohe 10 kg. Negatiivset suhutmist teiste inimeste poolt ei tundnud,  et dieedi ja trenni asemel maopaela asetamise operatsiooni valisin. Isegi kui keegi midagi halba mõtles, siis see on igaühe enda asi. Mina mõtlen enda tervise peale, maopael on minu viis kaalu langetada. Kuna ükski dieet mind varasemalt aidata ei suutnud, siis oli see minu jaoks ainus võimalus, et enda tervis ja kaal korda saada,” räägib Sandra oma maopaela kogemusest Christinas Clinic'us.  

 

“Vaid sammuke lahutab normaalkaalust”

“Maopaela asetamise operatsioonile tulles olin rasvunud ning mures oma tervise pärast. Tahtsin olla tervem, aktiivsem ja rahul oma kehaga. Nüüdseks olen oma eesmärgi peaaegu saavutanud – veidike veel ja olengi normaalkaalus. Ka tervislik seisund on paremaks läinud. Käisin arsti juures oma tervisenäitajaid kontrollimas ja olen rahul, sest nii vere- kui kolesteroolinäitajad on tublisti paranenud. Lisaks magan palju paremini ning kergem on olla. Ka samm on kergem ja võhma jagub pikemaks ajaks, seda viimast on tunda eriti terviseradadel kiiremas tempos kõndides.

Maopael on minu toitumist korralikult muutnud. Leiba ja pastatooteid ma enam üldse ei söö, sest need ei lähe hästi alla ning jäävad kinni. Kui varem tellisin restoranis käies peamiselt just pastat, siis nüüd võtan väljas süües tavaliselt salati. Toidukorrad hajutan ilusti päeva peale ning portsjonid on pisemad. Enne võisin terve päeva söömata olla ja siis õhtul kogu päeva toidu korraga sisse kugistada, aga enam nii ei saa. Näljatunne annab endast päeval märku ning õhtul suurte portsionite söömine on võimatu. Eks ma külmkapi kallal käin ikka, aga pigem vanast harjumusest. 

Kui dieet ja trenn on minu puhul töötanud vaid ajutiselt ja kaal on alati tagasi tulnud, siis nüüd on teised lood. Maopaela puhul ei ole tegemist dieediga, mille mingil hetkel lõpetad ja siis oma “vana” elu poole tagasi pöördud. Lisaks ei teki seda rajalt maha libisemine või minnalaskmise tunnet. Maopael lihtsalt ei lase rajalt maha libiseda, isegi, kui väga tahaksin, ei luba see mul ülemäära palju süüa. Niisiis, minu kaalulangetus jätkub ja tulemused paranevad ka järgmise poole aasta - aasta jooksul. 

Oma viimasele 6 kuule tagasi mõeldes, saan öelda, et olen oma otsusega väga rahul. Kui ikka dieet ja trenn ei mõju ning enesekontrolli ei ole, siis maopeal tõesti aitab. Maopael ei muuda küll nõrka iseloomu tugevamaks, kuid on aidanud ümber kujundada minu igapäevase elustiili. Kui oled ikka harjunud sööma korraga suuri taldrikutäisi head-paremat, siis ega enda distsiplineerimine kerge ei ole. Tulemused räägivad aga enda eest ning hea enesetunne on parem kui mistahes söök,” võtab viimase poole aasta kokku Kristiina.

 

 Kristiina 6 kuud pärast maopaela asetamise operatsiooni.

 

Andmed, kui maopaela asetamise operatsioonist on möödunud 6 kuud:

 

Sandra

 

Kaal: 84 kg (-20 kg)

Talje ümbermõõt: 103 cm (-10 cm)

Puusaümbermõõt: 102 cm (-12 cm)

Käe ümbermõõt: 30 cm (-6 cm)

Reie ümbermõõt: 61 cm (-7 cm)

 

 

Kristiina

 

Kaal: 73 kg (-12,2 kg)

Talje ümbermõõt: 85 cm (-15 cm)

Puusaümbermõõt: 104 cm (-16 cm)

Käe ümbermõõt: 30 cm (-4 cm)

Reie ümbermõõt: 60 cm (-4 cm)

  

 

Nähes, et nii Sandra kui Kristiina on uue elustiiliga ilusti kohanenud, jätame naised kaalu langetama ja kohtume nendega uuesti juba 6 kuu pärast, kui maopaela asetamise operatsioonist on möödas aasta. 

Edaspidi saab näha meie kaalulangetajate Kristiina ja Sandra sissekandeid ka meie Instagrami kontolt. Anname naistele võimaluse rääkida oma postitustega elust pärast maooperatsiooni täpselt nii nagu on, ausalt ja avameelselt.

 

Loe veel

 

 

 

Kommentaarid

  • Kommentaarid hetkel puuduvad

Jäta oma küsimus / kommentaar

Postita küsimus anonüümselt

0
Kommentaarid saadetakse administraatorile kinnitamiseks